Matki pszczele 2017

 

  • 20160416_140839Ruszyły zapisy na matki pszczele na sezon 2017. Zamówienia można
    składać telefonicznie, mailowo, bądź poprzez formularz na stronie

 

Cennik matek:

Nieunasiennione 20 zł

Czerwiące 60 zł

Przesyłka pobraniowa  23 zł

 

Pasieka specjalizuje się w hodowli następujących linii pszczół:

1. Buckfast - Pszczoły rozwijają się dynamicznie na wiosnę. Tworzą silne i bardzo silne rodziny. Dochodzą do maksymalnej siły już na początku maja. Miód składają nad gniazdem. Matki czerwią w ciągu całego sezonu intensywnie pozwalając wykorzystywać większość pożytków poczynając od bardzo wczesnych tj. mniszek i rzepak, kończąc na późnych tj. wrzos i nawłoć. Bardzo dobrze wykorzystują również pożytek spadziowy. Przynoszą duże ilości pyłku kwiatowego. Podczas przeglądów pszczoły są spokojne, trzymają się plastra pozwalając na szybką pracę. Pszczoły umiejętnie prowadzone nie roją się. Jednak do tego celu wymagają dość obszernego gniazda. Bardzo łatwo można je wyprowadzić z nastroju rojowego. Zwykle wystarczy poszerzenie gniazda, lub zrobienie większego "przeciągu" otwierając np. dennicę siatkową. Ze względu na miodność, łagodność oraz tworzenie silnych rodzin wykorzystujących każdy nadarzający się pożytek matki polecane zarówno dla hobbystów jak i pszczelarzy zawodowych.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

20160416_1349092. Elgon - Podstawową zaletą pszczół Elgon jest duża higieniczność tej linii. Dzięki temu pszczoły są dużo bardziej odporne na choroby wirusowe i bakteryjne w pasiece. Polecane są na tereny "niebezpieczne", na których istnieje podwyższone ryzyko zapadalności pszczół na wszelkie choroby czerwiu. Pszczoły rozwijają się dynamicznie na wiosnę. Tworzą średnio-silne i silne rodziny. Podobnie jak pszczoła Buckfast dochodzą do maksymalnej siły już na początku maja. Miód składają nad gniazdem. Matki czerwią w ciągu całego sezonu intensywnie pozwalając wykorzystywać większość pożytków poczynając od bardzo wczesnych tj. mniszek i rzepak, kończąc na późnych tj. wrzos i nawłoć. Bardzo dobrze wykorzystują również pożytek spadziowy często na tym pożytku prześcigają Buckfasta i nie jedną Krainkę. Przynoszą duże ilości pyłku kwiatowego. Podczas przeglądów pszczoły są spokojne. Zdarzają się rodziny w których pszczoły podczas przeglądu "zastygają" na plastrach. Cecha spływania z ramek charakterystyczna dla Elgona została wyeliminowana praktycznie całkowicie. Podobnie jak pszczoły Buckfast niechętnie się roją. Jeśli już wpadną w nastrój rojowy, bardzo łatwo jest go zwalczyć. Polecane zarówno amatorom jak i zawodowcom. Pszczoła charakteryzuje się większą odpornością na porażenie warrozą, jednak w naszych warunkach klimatycznych, nie poradzi sobie bez odpowiedniego leczenia.


20150606_102237System hodowli

Matki hodowane są w systemie Jentera. Dzięki temu jestem w stanie określić bardzo dokładnie wiek larwy pszczelej. Do rodzi wychowujących z matką pszczelą poddawanych jest maksymalnie 20-25 mateczników hodowlanych. Taka liczba poddanych mateczników do specjalnie przygotowanych rodzin wychowujących gwarantuje odpowiednią jakość otrzymanych matek pszczelich. Nie skupiam się na ilości, ale jakości matek, dlatego też dostępna ilość jest ograniczona. Osoba, która zakupi matki z mojej hodowli zostanie poinformowana najpóźniej tydzień przed wysyłką zamówienia. Zwykle bywa to tak, że już wcześniej ustalam termin wysyłki zgodnie z kolejnością zamówień.

 

Przy zamówieniu poprzez email proszę o przesłanie:

1) imienia oraz nazwiska

2) adresu wysyłki

3) telefonu kontaktowego

4) ilości zamówionych matek pszczelich

Zastrzegam sobie prawo, że ze względu na pogodę lub inne nieprzewidziane okoliczności zamówienie może nie zostać zrealizowane.